În rolul "Actrita" la Teatrul Metropolis în spectacolul
Ingeri in America de DE TONY KUSHNER , regia Ioan Frunza 2012


Descriere:

n. 9 iunie 1955
A absolvit în 1979 Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti, clasa prof. univ. Sanda Manu.
 



Roluri:

Roluri în teatru

Teatrul METROPOLIS

Actrita - Ingeri in America de DE TONY KUSHNER , regia Ioan Frunza 2012

Teatrul de Comedie

  • Minni - Peţitoarea de Thorton Wilder, regia Valeriu Moisescu, 1979
  • Eunona - Arma secreta a lui Arhimede de Dumitru Solomon, regia Alexandru Colpacci, 1982
  • Luiza - Avea două pistoale cu ochi albi şi negri de Dario Fo, regia Grigore Gonţa, 1985
  • Irina - O dragoste nebună, nebună, nebună ... de Tudor Popescu, regia Tudor Mărăscu, 1985
  • Eunona - Arma secretă de Dumitru Solomon, regia Grigore Gonţa, 1985
  • Beatrice - Slugă la doi stăpâni de Carlo Goldoni, regia Tudor Mărăscu, 1987
  • Geta - Sfântul Mitică Blajinul de Aurel Baranga, regia Valeriu Moisescu, 1987
  • Emille - Legături primejdioase de Cristopher Hampton, regia Alexandru Darie, 1991
  • Leocadie - Papagalul Verde de Arthur Schnitzler, regia Lucian Giurchescu, 1991
  • Maria - Ce ne facem fără Willy? de George Astaloş, regia Ludmila Syekely Anton , 1992
  • Alcmena - Amphitrion de Moliere, regia Valeriu Moisescu, 1993
  • Poppy - Scandal în culise de Michael Fryn, regia Tudor Mărăscu, 1993
  • Miţa Baston - D'ale carnavalului de Ion Luca Caragiale, regia Mihai Manolescu, 1994
  • Nance - Transport de femei de Steeve Gooch, regia Petre Bokor, 1995
  • Duduca - Ciocoii vechi şi noi de Nicolae Filimon, regia Gelu Colceag, 1996
  • Mirini - Lisistrata de Aristofan, regia Grigore Gonţa, 1997
  • Baroana - Pălăria de Eugene Labiche, regia Horaţiu Mălăele, 1998
  • Jean Perkins - Bani din cer de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele, 2001
  • Madam Ubu - Ubu înlănţuit de Alfred Jarry, regia Gábor Tompa, 2004
  • Proprietăreasa - Ce formidabila harababura! de Eugene Ionesco, regia Gelu Colceag, 2005
  • Ana Andreevna, soţia lui - Revizorul de N. V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele, 2006
  • Angelica, bucătăreasă - Clinica de Adrian Lustig, regia Aurel Palade, 2008
  • Zoia Denisovna Peltz - Casa Zoikăi de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu, 2009
  • Mrs. Smith - Cântăreaţa cheală de Eugène Ionesco, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, 2010

Teatrul Bulandra

  • Agafia Matveevna Psenitâna – Oblomov după I.A.Goncearov, regia Alexandru Tocilescu, 2004 - Nominalizare UNITER 2004 pentru cea mai bună actriţă în rol secundar
  • Mama - Elisaveta Bam după Daniil Harms, regia Alexandru Tocilescu
  • Bufonul, Kent – Lear de William Shakespeare, regia Andrei Şerban, 2008

Teatrul Urmuz şi Ansamblul Judeţean Tulcea

  • Împărateasa - Tinereţe fără bătrâneţe de Petre Ispirescu, regia Dan Tudor, 2006

Teatrul George Ciprian Buzău

  • Domnişoara Cucu - Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia Anca Maria Colţteanu, 2006

Teatrul de Stat Arad

  • Kathleen - Kathleen de Michael Sayers, regia Iosif Bâta, Teatrul de Stat Arad, 1979
  • Margot - Masina de scris de Jean Cocteau, regia Costin Marinescu, 1980
  • Badaranii de Carlo Goldoni, regia Victor Tudor Popa, 1980
  • Sofica - Ordinatorul de Paul Everac, regia Horia Alexandrescu, 1980
  • Ortansa - Prostii sub clar de luna de Theodor Mazilu, regia Dominic Dembinski, 1981, Premiul pentru cei mai buna interpretare feminina la Festivalul de Teatru Piatra Neamt - 1981

TELEVIZIUNE

  • Smeralda - Mincinosul de Carlo Goldoni, regia Constantin Dicu, TVR
  • Emisiuni de divertisment

FILM

  • Zamfira - Cuibul de viespi, regia Horea Popesc,1986
  • Doamna Dragnea - Legături bolnăvicioase, regia Tudor Giurgiu, 2006
  • Soţia miliţianului - Amintiri din epoca de aur I, regia Crisian Mungiu, 2009


Premii: