Descriere:

n. 24.11.1945, Bucureşti
Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, Bucureşti, promoţia 1969, clasa profesor George Dem Loghin, asistentă Adriana Piteşteanu
 



Roluri:

Roluri în teatru

Detaşat la Teatrul de Comedie pentru a juca in „Nic-Nic", 1970

Debut pe scena profesionistă la Teatrul Giuleşti în urma câştigării unui concurs în „Vecini de apartament", regia Lucian Giurchescu, 1958

Teatrul Metropolis

DL.Cochet – “FLOAREA DE CACTUS” de DE BARILLET Și GREDY, Regia Alice Barb, 2009

TNB

  • Maitre Tailleur / Fashion designer - „Burghezul gentilom" după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Bernard - „Egoistul" de Jean Anouilh, regia Radu Beligan, 2004
  • Poştaşul - „Iubire" de Lajos Barta, regia Grigore Gonţa, 2004
  • Postelnicul Toader - „Apus de soare" de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Un soldat, V.B. Nesterenco - „Zona interzisă" de Svetlana Alexievici, regia Tudor Ţepeneag, 2004
  • Sfetnicul - „Legenda ultimului împărat" de Valentin Nicolau, regia Alice Barb, 2003
  • Vildo Kotrly - „Ispita" de Vaclav Havel, regia Mihai Manolescu, 2002
  • Vânzătorul - „Revelion la Terzo Mondo" de Ovidiu Moldovan, regia Mihai Manolescu, 2002
  • Petruşin, Avocat - „Cadavrul viu" de Lev Tolstoi, regia Gelu Colceag, 2001
  • Covac - „Generaţia de sacrificiu" de I. Valjan, regia Dinu Cernescu, 1998
  • Slavici - „Şi mai potoliţi-l pe Eminescu" de Cristian Tiberiu Popescu, regia Grigore Gonţa, 2000
  • Ştefan Ţăruş - „Morişca" de Ion Luca, regia George Motoi, 1991

Roluri în film

  • „Dincolo de America" (Beyond America), regia Marius Barna, 2008
  • „Raport despre starea naţiunii", regia Ion Cărmăzan, 2004
  • „Triunghiul morţii", regia Sergiu Nicolaescu, 1999
  • „Omul zilei", regia Dan Piţa, 1999
  • „Revoluţia km 0", regia Sergiu Nicolaescu, 1996
  • „Eu sunt Adam", regia Dan Piţa, 1995
  • „Craii de Curte Veche", regia Mircea Veroiu, 1994
  • „Cel mai iubit dintre pământeni", regia Serban Marinescu, 1993
  • „Oglinda", regia Sergiu Nicolaescu, 1992
  • „Hotel de lux", regia Dan Piţa, 1992
  • „Dragoste şi apă caldă", regia Dan Mironescu, 1991
  • „Viforul nu răspunde" regia Traian St. Roman, 1973
  • „Simpaticul domn R", regia Traian St. Roman, 1969
  • „Columna", regia Mircea Drăgan, 1968 - Debut

Coproducţii

  • Vaian - „Youth Without Youth", regia Francis Ford Coppola, 2007
  • Edwardian Gentleman - „The Wind in the Willows", regia Rachel Talalay, TV, 2006
  • Priest - „Modigliani", regia Mick Davis, 2004
  • Civilian 1 - „Amen", regia Costa Gavras, 2002
  • Waiter - „Epicenter", regia Ricard Pepin, 2000
  • Attendant - „Clockmaker", regia Christopher Remy, 1998
  • Mr. Manilo - „The Shrunken City", regia Ted Nicolau, 1998
  • 2nd Engineer - „The Secret Kingdom", regia David Schmoeller, 1998
  • Prêtre - „Homicide conjugal", TV, regia Gerard Cuq, 1998
  • Arnoux - „Un mere comme on n`en fait plus", regia Jacques Renard, TV, 1997
  • Physician - „Galgameth", regia Shean McNamara, 1996
  • Magistrate - „Lurid Tales: The Castle Queen", regia David DeCoteau, 1996
  • Doctor Voyznizc - „Leapin' Leprechaus", regia Ted Nicolau, 1995
  • Walter -  „A vampire memoirs", regia Ted Nicolau, 1997
  • Mayor - „Nostradamus", regia Murrary Abraham, 1994
  • „Callas forever", regia Franco Zeffirelli, 2002

Televiziune

  • „Detectiv fără voie", teleplay, 2001
  • „Nimic despre Hamlet", regia Tudor Mărăscu
  • Vicenzo - „De pretore", regia Constantin Dicu
  • Walter - „Intrigi şi iubire", regia Mihai Berechet
  • Constantin - „Brâncoveanu", regia George Teodorescu
  • Golescu - „Bălcescu", regia Horea Popescu
  • Valter - „Idolul şi Ion Anapoda", 1971
  • Ionuţ - „Căpitanul Val Vartej", 1971

 



Premii: