În rolul "Speedo" la Teatrul Metropolis în spectacolul
« Sex » de Rob de Graaff, regia Claudiu Goga, 2013


Descriere:

n. 06.02.1976, Craiova


Formaţie

  • Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică, Bucureşti, promoţia 1999, clasa profesor Sanda Manu, asistent universitar Florin Anton, Valeria Sitaru, Gheorghe Visu
  • Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală Ion Sava, Teatrul Naţional Bucureşti - atelier de creaţie: „Inspiraţie şi revitalizare a competenţelor actoriceşti" sub îndrumarea regizorul şi profesorul Radu Penciulescu şi a coregrafului şi profesorului Florin Fieroiu (11.08 - 23.08 2008, Ipoteşti - Centrul Naţional de Studii "Mihai Eminescu") 


Roluri:

Îl puteti vedea la Teatrul Metropolis în spectacolul:

« Sex » de Rob de Graaff
Regia Claudiu Goga, 2013

 

Roluri în teatru
Teatrul Metropolis


Alte roluri:

  • Șeful de gară, Koby - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011
  • Malcolm, fiul regelui - "Macbeth" de William Shakespeare, regia Radu Penciulescu, 2011
  • Epihodov, Semion Panteleevici - „Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, 2010
  • Oratoria - „Comedia norilor" după Aristofan, regia Dan Tudor, 2009
  • Acimianov - „Un duel" după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009 
  • Gabi - „Şapte dintr-o lovitură" de Lia Bugnar, regia Ion Caramitru, 2008      
  • Narîşkin - „Ecaterina cea Mare" de George Bernard Shaw, regia Cornel Todea, 2008 
  • Securistul - „Complexul România" de Mihaela Michailov, regia Alexandra Badea, 2008 
  • Fiul cel mic - "Capra cu trei iezi" după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, 2012
  • „Proprietate condamnată", proiect de Eugene O'Neill, regia Vasile Toma, prezentat la Gala Hop de la Mangalia, 2003
  • „An die Musik", proiect produs de Artsadmin Londra şi T.E.S., regia Pip Simmons, 2000
  • Pantalone - „Mincinosul" de Carlo Goloni, regia Sanda Manu, Studioul Casandra, 1999
  • Şeful Dorei - „Nevrozele sexuale ale părinţilor noştri" de Lukas Barffus, regia Radu Afrim
  • Aghiuţă - „Peripeţiile bravului soldat Ivan Turbincă" de Radu Macrinici, regia Lucian Sabados
  • Tuzenbach - „Trei surori" de A.P.Cehov, regia Alexandru Dabija
  • Georges - „Gaiţele" de Alexandru Kiriţescu, regia Lucian Sabados
  • Armand - „Călătoriile domnului Perichon" de Eugene Labiche, regia Alexandru Dabija
  • Genarino - „La grande magia" de Eduardo De Filippo, regia Gelu Colceag
  • Actorul - „Azilul de noapte" de Maxim Gorki, regia Cristian Juncu
  • Don Carlos - „Don Juan" de J.B.P. Molière, regia Bocsardi Laszlo
  • Preot, Soţ 2 - „Pietonul şi furia" de Eugene Ionesco, regia Alexander Hausvater, 2003
  • Treplev - „Pescăruşul" de A.P. Cehov, regia Alexa Visarion, 1997 - Debut
  •  

Roluri în film

  • Deţinut - "Întâlniri încrucişate", regia Anca Damian, 2008
  • Hostel Boy - "Dacă bobul nu moare", regia Sinisa Dragin, 2008
  • Doctorul Sf.Gheorghe - "Îngerul necesar", regia Gheorghe Preda, 2007
  • Berilă - "Terminus Paradis", regia Lucian Pintilie, 1997
  • Harllequin Man - "Modigliani", regia Mick Davis, 2004
  • Hoţul - "Andreea şi tramvaiul", scurt-metraj, regia Alexandru Iordachescu, 2004
  • Gabi Munteanu - "Hacker", regia Alexandra Gulea şi Stere Gulea, 2003
  • Soldat - "Cold Mountain" regia Anthony Minghela, 2003
  • Securist - "Binacuvântată fii, închisoare", regia Nicolae Mărgineanu, 2002
  • Bogdan - "Wild Dogs", regia Thom Fitzgerald, Canada, 2002
  • Buză de Iepure - „Occident", regia Cristian Mungiu, 2002
  • "Eclipsa" - scurt metraj, 1999


Premii:

 

  • Premiul UNITER pentru cel mai bun actor în rol secundar: Tuzenbach - „Trei surori" de A.P. Cehov, 2005
  • Cel mai bun actor la Gala UNATC: Pantalone - „Mincinosul" de Carlo Goldoni, 1999
  • Cel mai bun actor la Gala Scolilor de Teatru, Sibiu, 1999