Descriere:

S-a născut la 20 septembrie 1968.
A absolvit în 1992 Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti, secţia Actorie, clasa prof univ dr. Gelu Colceag.



Roluri:

Roluri în Teatru

Teatrul Metropolis:

Teatrul de Comedie:

  • O feţişoară la ghişeul casei - Fuga de Mihail Burgakov, regia Cătălina Buzoianu, 1995
  • Sarah - Transport de femei de Steeve Gooch, regia Petre Bokor, 1995
  • Marghioala - Ciocoii vechi şi noi de Nicolae Filimon, regia Gelu Colceag, 1996
  • Checchina - Zvonuri, bârfe, flecăreli... de Carlo Goldoni, regia Adrian Lupu, 1996
  • Lampito - Lisistrata de Aristofan, regia Grigore Gonţa, 1997
  • Luciana - Comedia erorilor de William Shakespeare, regia Alexandru Dabija, 1997
  • Anais - Pălăria de Eugene Labiche, regia Horaţiu Mălăele, 1998
  • Gianina - Căsătorie în stil olandez de Carlo Goldoni, regia Alice Barb, 1998
  • Betty Johnson - Bani din cer de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele, 2001
  • Amelie - ...escu de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija, 2002
  • Kathie Lee - Lady Di de Tomislav Zajec, regia Andreea Vulpe, 2004
  • Tamara Pok - Audiţia de Alexandr Galin, regia Mircea Cornişteanu, 2004
  • Safta - Chiriţa of Bîrzoieni de Vasile Alecsandri, regia Iarina Demian, 2004
  • Prima fată bătrână, Procurorul, Ocnaş - Ubu înlănţuit de Alfred Jarry, regia Gábor Tompa, 2004
  • Miss Furnival - Comedie neagra de Peter Shaffer, regia Alex Mihail, 2005
  • Portăreasa, Fiica portăresei - Ce formidabilă harababură! de Eugene Ionesco, regia Gelu Colceag, 2005
  • Lucetta - Doi tineri din Verona de William Shakespeare, regia Felix Alexa, 2006
  • Actriţa - Înmormântarea, de Péter Nádas, regia László Bocsárdi, 2008
  • Alix - Fitness , de Jacques De Decker, regia Mihai Bisericanu, 2008
  • Fideline - Femeia care şi-a pierdut jartierele de Eugène Labiche, regia Silviu Purcărete, 2010
  • Zoe Trahanache - O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2011
  • Mirela / Dorina - Moștenitoarea de Lucia Vrona, regia Dan Tudor, 2012

Teatrul LUNI de la Green Hours

  • Nathalie - 7 zile din viata lui Simon Labrosse de Carole Frechette, regia Dan Tudor, 2006

Teatrul National Bucuresti

  • Grekova - Platonov de A.P. Cehov, regia Ivan Helmer, asistenta de regie
  • Moartea - Ondine de Annouilh, regia Horea Popescu

Institutul Francez Bucuresti

  • Agnies - un coupé dupa Eugen Ionescu, regia Mark Doré

TELEVIZIUNE

  • 1993 - 1999 - Episoade din Arlechino regia radu Popovici

FILM

  • Eleva - Liceenii dupa George Sovu regia Nicolae Corjos
  • Marine - Studio in cautarea unei vedete regia Nicolae Corjos
  • Elena - Terminus Paradis, regia Lucian Pintilie
  • Mama - Ştefan, regia Stanca Radu, scurtmetraj de fictiune- Marele Premiu la Festivalul Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit, 2007


Premii: