În rolul "Radu" la Teatrul Metropolis în spectacolul
« Lectia de violoncel » de Mona Radu, regia Felix Alexa, 2013


Descriere:

n. 04.10.1978, Iaşi

  • Academia de Arte George Enescu, Iaşi, secţia Actorie, promoţia 2001, clasa profesor Emil Coşeriu
  • Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică, secţia Coregrafie, 2002 - 2003

Stagii

  • Academia Itinerantă Andrei Şerban la Horezu şi New York, atelier realizat de ICR New York cu sprijinul ICR Bucureşti, 2009


Roluri:

Roluri in teatru

Teatrul Metropolis

Alte roluri

Politistul - "Vizita bătrânei doamne" de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011

  • Tânărul - „Avalanşa” de Tuncer Cücenoğlu, regia Radu Afrim, 2010
  • Lopahin, Ermolai Alexeevici - Livada de vişini" de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, 2010
  • Egoruşka - „Sinucigaşul" de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009
  • Povestitorul - „Trandafirul şi privighetoarea” de Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu, 2007
  • Yuichi - „Iubiri interzise” de Yukio Mishima, regia Issey Takizawa, 2007
  • Claudiu / Cleonte - „Burghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Kraft - „Gândirea” de Leonid Andreev, regia Felix Alexa, 2005
  • Kolea, Sonia Oniscenko - „A patra soră” de Janusz Glowaczki, regia Alexandru Colpacci, 2006
  • Sarik, Tipograf Tipografovici Sarikov - „Inimă de câine” de Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2005
  • Puck - „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Felix Alexa, 2003
  • Bebe - „Joaca de-a adevărul" de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar şi Dorina Chiriac
  • Valea - „În rolul victimei” de Oleg şi Vladimir Presnyakov, regia Felix Alexa
  • Soldatul – „Povestea soldatului” de Igor Stravinsky, regia Ion Ardeal Ieremia, 2006
  • Primul - „Crimă şi pedeapsă” de Feodor Mihailovici Dostoievski, regia Yuriy Kordonskiy, 2006


          Fundaţia Galeriile Acum, ArCuB, cu sprijinul Fundaţiei pentru Teatru şi Film

  • „Avionul albastru şi cutia de conservă”, regia Paul Chiribuţă, 2004

ARCUB, 2005

  • Steve – „I hate Helen” de Peca Ştefan, regia Carmen Lidia Vidu

Teatrul Odeon, Bucureşti

  • Kurt – „Chip de foc” de Marius von Mayenburg, regia Felix Alexa, 2004


Teatrul LUNI, Green Hours

  • Paul – „Stă să plouă", un spectacol de Lia Bugnar, 2006
  • Patroana agenţiei – „America-ştie-tot” de Nicole Duţu, regia Radu Afrim, 2005
  • Herman - „Bitter Sauce” de Eric Bogosian, regia Carmen Lidia Vidu, 2004
  • Porculete - „Disco Pigs” de Enda Walsh, regia Peter Kerek, 2005
  • Vic - „România 21” de Peca Ştefan, 2003
  • Dansează în „Jurnal `99” - coregrafia Liliana Iorgulescu


Festivalul de la Sighişoara, 2003

  • Semnează coregrafia la „Mânăstirea din Lombardia” după Bocaccio, regia Ana Mărgineanu

Teatrul Act

  • „De mână” de Sofia Freden, regia Ana Mărgineanu, spectacol lectură
  • „Lav” de Ştefan Lindberg, regia Radu Afrim, spectacol lectură
  • „Şi am trăit fericiţi” de Malin Axelsson, regia Radu Apostol, spectacol lectură
  • Mişcarea scenică pentru „Cum o fi” de Oliver Bukowski, regia Radu Dragomirescu
  • „Hamelin” de Juan Mayorga, regia Alexandru Berceanu

Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galaţi

  • Coregrafia pentru „A şaptea kafana”, regia Alexandru Berceanu

Nix Theatre Company

  • Mişcarea scenică pentru „Traffic_lights”, regia Răzvan Ion

Teatrul Maria Filotti, Brăila: 2002 - 2004

  • Nicolo – „Angajare de clovn” de Matei Vişniec, regia Radu Nichifor
  • Proprietarul – „Plaja” de Peter Asmussen, regia Radu Afrim
  • Prichindel - „Caragiale...Fantasticul” după I.L. Caragiale, regia Constantin Codrescu
  • Dromio din Efes – „Comedia erorilor” de William Shakespeare, regia Attila Szabo
  • Paulie – „Drept ca o linie” de Luis Alfaro, regia Radu Apostol, 2002 - debut

Teatrul Municipal Maior Gheorghe Pastia, Focşani: 2001 - 2002

  • „Buzunarul cu pâine” de Matei Vişniec, regia Attila Szabo
  • Coregrafie pentru „Femeia din manuscris” de Lia Bugnar, regia Gina Lazăr

Teatrul Tătăraşi, Iaşi

  • Mişcarea scenică pentru „Morţi şi Vii” de Ştefan Caraman, regia Ion Sapdaru

Televiziune

  • Patrick - „Martor fără voie”, regia Alexandru Lupu, serial Antena 1, 2006


Premii:

Nominalizări şi premii

  • FestCo - Premiul pentru rolul secundar Paul – „Stă să plouă", Teatrul LUNI, Green Hours, 2007
  • Nominalizare la UNITER pentru cel mai bun actor în rolul Sarikov, Tipograf Tipografovici – „Inimă de câine” după Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2006
  • Premiul pentru „Tineri Creatori” acordat de Ministerul Culturii şi Cultelor pentru rolul Puck - „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, 2003
  • Nominalizare la UNITER pentru debut: rolul Paulie din „Drept ca o linie”
  • Festivalul de Teatru Contemporan Braşov: premiul special pentru „Drept ca o linie”, 2002
  • Festivalul de Teatru Imagine – Marele premiu pentru „Drept ca o linie”