Descriere:

n. 12 august 1972 în Oradea.

A absolvit în 1997 Universitatea de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L: Caragiale” Bucureşti, clasa prof. Gelu Colceag, asist. univ. Tania Filip şi Radu Gabriel



Roluri:

TEATRU

Teatrul Metropolis

Teatrul de Comedie

 

  • Maurice - Papagalul Verde de Arthur Schnitzler, regia Lucian Giurchescu, 1991
  • Plosca - Ciocoii vechi şi noi de Nicolae Filimon, regia Gelu Colceag, 1996
  • Bebe - ...escu de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija, 2002
  • Albert - Audiţia de Alexandr Galin, regia Mircea Cornişteanu, 2004
  • Valer - Avarul indrăgostit de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci, 2005
  • Personajul - Ce formidabilă harababură! de Eugene Ionesco, regia Gelu Colceag, 2005
  • Elling – Elling de de Axel Hellstenius şi Petter Næss, regia Vlad Massaci, 2009
  • Ştefan Tipătescu - O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2011

Teatrul „G. Ciprian” Buzău

  • Sir Andrew – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia Gelu Colceag
  • Crăcănel – D’ ale carnavalului de I. L. Caragiale, regia Puiu Şerban

Teatrul „Ion Creangă”

  • Marin – Rânduieli după Marin Sorescu, regia Constantin Fugaşin
  • Filch – Opera de trei parale de Bertolt Brecht, regia Constantin Fugaşin

Teatrul Mic

  • Arlechino – Tragica poveste de Cristian Juncu, regia Cristian Juncu

Teatrul Nottara

  • Podkalesin – Căsătoria de N.V. Gogol, regia Gavril Pinte
  • 3 personaje – Cazul Gavrilescu după Mircea Eliade, regia Gelu Colceag

Teatrul Naţional Bucureşti

  • Gary – Satana cel bun şi drept de Tudor Popescu, regia Gelu Colceag şi Puiu Şerban
  • 7 personaje – Călătorii cu mătuşa mea de Graham Green, regia Petre Bokor
  • Bila – Dragoste în hala de peşte de Israel Horovitz, regia Ion Cojar
  • Emilian – Boabe de rouă pe frunza de rouă în bătaia lunii de Nic Mateescu, regia Gelu Colceag
  • Vulcan – Nişte români de Radu Gabriel, regia Gelu Colceag
  • Bernard – Moartea unui comis voiajor de Arthur Miller, regia Horia Popescu
  • Brânzovenescu – O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Alexandru Tocilescu, 2000
  • Procurorul – Cadavrul viu de Lev Tolstoi, regia Gelu Colceag, 2002
  • Iordache – D’ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Un personaj – Celălalt Cioran, regia Radu Penciulescu, 2002
  • Sancho - Omul din La Mancha de Dalla Wassermann, regia Ion Cojar
  • Un Cioran – Celălat Cioran după Caietele lui Cioran, regia Radu Penciulescu

Teatrul Româno – American

  • Jacque – Jaque sau supunerea de Eugene Ionesco, regia Vlad Massaci

Teatrul Bulandra

  • Profesorul – Lecţia de Eugene Ionesco, regia Vlad Massaci
  • Agamemnon Dandanache – O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Doru Ana, 2007
  • Tolea - Îngropaţi-mă pe după plintă după romanul lui Pavel Sanaev, dramatizarea şi regia Yuri Kordonsky

Teatrul ACT

  • Bobby – American Buffalo de David Mamet, regia Cristian Juncu

Academia de Teatru si Film – Bucureşti

  • Garaska - Bergamot si Garaska de Leonid Andreev, regia Vlad Massaci
  • Nefârtate – Arca lui Noe de L. Blaga, regia Gelu Colceag
  • Dodge – Copilul îngropat de Sam Sapard, regia Vlad Massaci

Studioul Cassandra

  • Kerjentev – Gândirea de Leonid Andreev, regia Vlad Massaci
  • Agamiţă Dandanache - O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Ion Cojar
  • Sir Andrew - A douăsprezecea noapte de W. Shakespeare, regia Gelu Colceag
  • Vulcan - La trecutu-ţi mare, mai ce viitor de Radu Gabriel, regia Gelu Colceag şi Radu Gabriel
  • Masca - Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind, regia Anca Maria Colţeanu

FILM

  • Vizante - E pericolosso sporgersi, regia Nae Caranfil, 1993
  • Mihai -În fiecare zi e noapte, regia Alexandru Maftei, 1994
  • Mr Small - Cowboy & Alliens, SUA, 1998
  • Mişu - Fii cu ochii pe fericire, regia Alexandru Maftei, 1998
  • Simpaticul - Filantropica, regia Nae Caranfil, 2002
  • Grasu’ - Turnul din Pisa, regia Şerban Marinescu, 2001
  • Andrei - Margot, regia Ion Cărmăzan, 2006
  • Grig - Restul e tăcere, regia Nae Caranfil, 2007
  • Jurnalistul – Ticăloşii, regia Şerban Marinescu, 2007

TELEVIZIUNE

FILM TV

  • Arlechino – Arlechino, TVR 1, 1997
  • Doctorul- Gaşca de aur TVR 1, 1997
  • Platon - …Escu, TVR 1, 2001
  • Emilian - Ultimul stinge lumina, ROMANIA 1, 2003
  • Hans - Ai lu’ Gorobete, TVR 1, 2004

DIVERTISMENT

  • “Grupul Voua”,“Ceaiul de la ora 5”- TVR 1, 1996 – 1997
  • “Repriza a III-a” “Ceaiul de la ora 5”, TVR 1,1997 – 1998
  • “Salutări… Vouă”, ANTENA 1, 1997 – 2002
  • prezentator “Matinal Naţional”,TVR 1,1999
  • prezentator “21”, PRIMA TV, 2000 – 2001
  • “Minutul ‘91”, Parodii TV,ROMANIA 1, 2002 – 2003
  • “Clubul de comedie” , ROMANIA 1, 2003
  • “Craciun cu Hans” ROMANIA 12003
  • prezentator “Maestrul”, NATIONAL TV, 2004
  • “Clubul de comedie”, ROMANIA 1, 2004
  • “Ai lu’ Gorobete”; Revelion 2005, TVR 1, 2005
  • prezentator “Imprevizibilii”, Canal D, 2007


Premii:

PREMII, DISTINCŢII

  • Premiul I pentru interpretare în cadrul Festivalului de artă interpretativă, „Masca”, 1990,
  • Marin, Rânduieli după Marin Sorescu, regia Constantin Fugaşin, 1990
  • Premiul Inter Pares în cadrul Festivalului Săptămâna uşilor deschise,1994
  • Garaska, Bergamot şi Garaska după Leonid Andreev, 1994
  • Premiul Remarcabil Debut în cadrul Aniversării Lucian Blaga sub egida UNESCO
  • Nefartate, Arca lui Noe de Lucian Blaga, regia Gelu Colceag, 1995
  • Distincţia Cel mai bun student în cadrul Congresului Institutului Internaţional de Teatru, Caracas, Venezuela
  • Logodnicul, Nunta însângerată de Federico Garcia Lorca, regia Gelu Colceag şi pentru Profesorul, Lecţia de E. Ionescu, regia Vlad Massaci, 1995
  • Diploma “Samuel Damian” pentru cultivarea relatiilor culturale cu SUA – New York, SUA, 1995
  • Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol studentesc “Jaques sau Supunerea”, 1995
  • Marele premiu al Festivalului de film “DAKINO” pentru filmul În fiecare zi e noapte, 1995
  • Diploma Cel mai bun student în cadrul celei de-a patra întâlniri a Şcolilor Europene de Teatru pentru Jacques, Jacques sau supunerea de E. Ionesco şi pentru
  • Profeserul, Lecţia de Eugen Ionescu, regia Vlad Massaci, 1996
  • Cel mai bun student – actor şi bursă EPSON la Festivalul Întâlnirea şcolilor europene de teatru ed a IV-a” - Targovişte, Romania, 1996
  • Cea mai bună grupă de studenţi actori la Festivalul “Shakespeare Festival” – Budapesta, Ungaria, 1996
  • Marele Premiu “Fipa d’or” al Festivalului de Film – Biaritz, Franta 1996
  • Premiul pentru cel mai bun actor în cadrul Festivalului Studenţesc de Regie Profesorul, Lecţia de Eugene Ionesco, regia Vlad Massaci, 1997 –
  • Cel mai bun student – actor la “Festivalul studenţesc de Regie” – Slobozia1997
  • Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol studenţesc Deşteptarea primăverii, 1997
  • Nominalizat al premiului Opera Prima al fundatiei “Anonimul”, 2002 Premiul APTR pentru Minutul ‘91 la TVR , 2002
  • Premiul special al juriului pentru rolul Albert din spectacolul Audiţia – Festivalul de dramaturgie contemporană, Braşov, 2002
  • Nominalizat al premiului Opera Prima al fundaţiei Anonimul, 2003 Premiul APTR pentru Minutul ‘91 la TVR, 2004
  • Premiul pentru cel mai bun actor în cadrul Festivalului VedeTeatru, ediţia a VIII-a, Buzău,  2011
  • Premiul special al juriului în cadrul Festivalului Dramaturgiei Contemporane, ediţia a XXIII-a, Braşov, 2011