Descriere:

n. 14 septembrie 1936, Brad, județul Hunedoara

  • Debut ca actriță în anul 1955, la vârsta de 19 ani, la Teatrul de Stat din Reșița, cu rolul Agnes în “Școala femeilor” de Molière.
  • În anul 1959 se transferă la Teatrul Tineretului din Piatra Neamț.
  • Din anul 1965 desfășoară o prestigioasă activitate teatrală la Teatrul Național din București, precum și la televiziune.
  • Deputat în legislatura 2000-2004, ca reprezentantă a minorității italienilor din România
  • Din anul 2002 este societar de onoare al Teatrului Național din București.


Roluri:

TEATRUL METROPOLIS

Lena – „GAITELE” de Alexandru Kiritescu, regia Dan Tudor 2012

Constance – „NEBUNA DIN CHAILLOTde JEAN GIRAUDOUX, regia Alice Barb 2011.

Filmografie

  • Merii sălbatici (1964)
  • Un film cu o fată fermecătoare (1966)
  • Drum în penumbră (1972)
  • Păcală (1974)
  • Un august în flăcări (1974) - serial TV
  • Gloria nu cântă (1976)
  • Serenadă pentru etajul 12 (1977)
  • Tufă de Veneția (1977)
  • Eu, tu și Ovidiu (1977)
  • Al patrulea stol (1979)
  • Singur printre prieteni (1980)
  • Dumbrava minunată (1980)
  • Șantaj (1981) - maiorul Minerva Tutovan
  • Alo, aterizează străbunica! (1981)
  • Grăbește-te încet (1981)
  • Pe malul stâng al Dunării albastre (1983)
  • Secretul lui Bachus (1984)
  • Cucoana Chirița (1986)
  • Cuibul de viespi (1986) - Fraulein
  • Secretul lui Nemesis (1986)
  • Chirița în Iași (1987)
  • Zâmbet de soare (1987)
  • Campioana (1989)
  • Harababura (1990)
  • Bloodlust: Subspecies III (1994)
  • Meurtres par procuration (1995) - Directoarea
  • Aici nu mai locuiește nimeni (1995)
  • Sexy Harem Ada-Kaleh (2001)
  • Căsătorie imposibilă (2004) - serial TV
  • Milionari de weekend (2004) - soția lui Saizman
  • O soacră de coșmar (2006) - serial TV
  • Păcală se întoarce (2006) - soția deputatului
  • Fetele marinarului (2009)- serial TV - Marta

Roluri în teatru

Nebuna din Chaillot de Jean GIRAUDOUX

Teatrul de Stat, Reșița: 1955 - 1959

  • Zina - "Familia lui Allan" de Gusein Muhtarov, regia Eugen Vancea, 1959
  • Natalia - "Vassa Jeleznova" de Maxim Gorki, regia Eugen Vancea, 1958
  • Tereza - "Rețeta fericirii" de Aurel Baranga, regia Eugen Vancea, 1958
  • Kathleen - "Kathleen" de Michael Sayers, regia Iosif Maria Biță, 1958
  • Făt Frumos - "Înșir`te mărgărite" de Victor Eftimiu, regia Alexandru Miclescu, 1958
  • Agripina - "Ochiul babei" de Ion Creangă, regia Iosif Maria Biță, 1957
  • Mariana - "Nota zero la purtare" de Octavian Sava și Virgil Stoenescu, regia Iosif Maria Biță, 1957
  • Anejca - "Judecată sângeroasă" de Iosif Kaxetan Tyl, regia Ion Deloreanu, 1956
  • Agnes - "Școala femeilor" de J.B.P. Molière, regia Gheorghe Ionescu, 1955 - Debut

Teatrul Tineretului Piatra Neamț: 1961 - 1966

  • Ema, Anca - "Fii cuminte, Cristofor" de Aurel Baranga, regia Cornel Todea, 1964
  • Lady Torrance - "Orfeu în infern" de Tennessee Williams, regia Cornel Todea, 1964
  • Cherry - "Stația de autobuz" de William Inge, regia Ion Cojar, 1964
  • Concetta - "Mizerie și noblețe" de Eduardo Scarpeta, regia Cornel Todea, 1964
  • Celia - "Casa cu două intrări" de Calderon de la Barca, regia Gheorghe Jora, 1963
  • Lissette - "Jocul dragostei și al întâmplării" de Pierre de Marivaux, regia Lucian Giurchescu, 1962
  • Prostituata - "Generalul și nebunul" de Angelo Vaghenstien, regia Cornel Todea, 1962
  • Katea - "Povestea unei iubiri" de Konstantin Simonov, regia Cristian Munteanu, 1959
  • Manți - "Nu sunt Turnul Eiffel" de Ecaterina Oproiu, regia Ion Cojar, 1965

Teatrul Național, București

  • Corul norilor - "Comedia norilor" după Aristofan, regia Dan Tudor, 2009
  • Doamna Mase - "Molto, gran' impressione" de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor, 2009
  • Amelia - "Sâmbătă, duminică, luni" de Eduardo De Filippo, regia Dinu Cernescu, 2007
  • Stăvăroaia - "Iolul și Ion Anapoda" de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar, 2006
  • Ana Petrovna - "Mașinăria Cehov" de Matei Vișniec, regia Cristian Ioan, 2003
  • Melissa Gardner - "Scrisori de dragoste" de Albert Ramsdell Gurney, regia Mircea Cornișteanu, 2001
  • Phoebe - "Cabotinul" de John Osborne, regia Alice Barb, 1997
  • Contessina - "O batistă în Dunăre" de D.R. Popescu, regia Ion Cojar, 1997
  • Coana Safta - "Anton Pann" de Lucian Blaga, regia Dan Micu, 1995
  • La Poncia - "Casa Bernardei Alba" de Federico Garcia Lorca, regia Felix Alexa, 1994
  • Liubov Ranevskaia - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban, 1992
  • Hecuba - "Troienele", Doica - „Medeea" de Seneca în „Trilogia antică", regia Andrei Șerban, 1990
  • Marina - "Bădăranii" de Carlo Goldoni, regia Victor Moldovan, 1988
  • Chiriachița - "Titanic vals" de Tudor Mușatescu, regia Mihai Berechet, 1983
  • Fraulein - "Gaițele" de Alexandru Kirițescu, regia Horea Popescu, 1977
  • Eleonora - "Trei frați gemeni venețieni" de Aldo Matiuzzi Colalto, regia David Esrig, 1973
  • Chiralina - "Coana Chirița" de Tudor Mușatescu, regia Horea Popescu, 1969
  • Nastasia Filipovna - "Idiotul" de Fiodor Mihailovici Dostoievski, regia Alexandru Finți, 1969

Teatrul de Stat Brașov

  • Melissa Gardner - "Scrisori de dragoste" de Albert Ramsdell Gurney, regia Mircea Cornișteanu

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra:

  • Dacia - "Titanic vals" de Tudor Mușatescu, regia Toma Caragiu

Teatrul de revistă Constantin Tănase

  • Berta - "Boeing, Boeing" de Marc Camoletti
  • Soția - "Micul infern" de Mircea Ștefănescu
  • Somnoiu - "Funcționarul de la Domenii" de Petre Locusteanu

Televiziune (selectiv)

  • "Patima roșie" de Mihail Sorbul (Tofana)
  • "Doctor fără voie" de Moliere
  • "Gaițele" de Alexandru Kirițescu (Zoita)
  • "Titanic vals" de Tudor Mușatescu (Dacia)
  • "Doctor în filosofie" de Bronislav Nușici (Dna Draga)
  • "Nu-ți plătesc" de Eduardo de Fillippo (Mama)
  • "Când vine barza" de Andre Roussin (Olimpe Jaquet)
  • "Invitație la castel" de Jean Anouilh (Constesa Funella)
  • "Escu" de Tudor Mușatescu (Miza)
  • "Inelul de briliant" după Liviu Rebreanu


Premii:

Premii și distincții

  • Ordinul Național Serviciul Credincios în Grad de Cavaler, 2002
  • Clacheta de aur U.A.R.F. pentru merite deosebite în dezvoltarea artei și culturii cinematografice, 2001
  • Premiul de Excelență al Galei UNITER, Trofeul „Dionysos" pentru „O batistă în Dunăre" de D.R. Popescu, regia Ion Cojar, 1998
  • Premiul ACIN România pentru rolul secundar în filmul „Aici nu mai locuiește nimeni", regia Malvina Urșianu, 1996
  • Premiul de interpretare feminină pentru rolul Coana Safta - „Anton Pann", de Lucian Blaga la Festivalul Lucian Blaga, 1995
  • Premiul special al juriului pentru întreaga activitate artistică, 1985
  • Premiul Teatrului Național pentru activitatea artistică, 1976
  • Festivalul Național de teatru pentru rolul Chiralina - „Coana Chirița" de Tudor Mușatescu, regia Horea Popescu, 1969
  • Concursul republican pentru rolul Prostituata - „Generalul și nebunul" de Angelo Vagenstein, regia Cornel Todea, 1963