În rolul "El" la Teatrul Metropolis în spectacolul
DOI PE O BANCA de Alexander GHELMAN


Descriere:

 

12 an. 12 aprilie 1949
1967 – 1971 Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică, Facultatea de Teatru, Secția Arta Actorului, clasa prof. Constantin Moruzan

Activitate profesională

  • Din 2002 Membru de onoare în “Liga pentru sănătate mintală“ din România
  • 2001 - membru în juriul festivalului internațional de teatru experimental de la Cairo
  • Din 2000 rector la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale“ București
  • Din 1996 Profesor Universitar la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale“ București
  • Din 1973 actor la Teatrul Odeon
  • 1991 – 1994 Director Adjunct Artistic la Teatrul Odeon
  • 1971 – 1973 actor la Teatrul de Stat Târgu Mureș


Roluri:

Roluri în teatru

Teatrul Metropolis

Alte roluri

  • Aviatorul în Micul Prinţ după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu
  • Tatăl lui Sorin în Graffiti.Drimz de Alina Nelega, regia Alina Nelega
  • Juan în Ultima femeie a Senorului Juan de Leonid Juhovitki, regia Vladimir Granov
  • Cymbeline în Cymbeline de William Shakespeare, regia Laszlo Bocsardi
  • Marchizul de Sade în Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
  • Dr. Igor în Veronika se pregăteşte să moară după Paulo Coelho, regia Gelu Colceag
  • Profesorul Emanuel Raat în Îngerul albastru după "Profesorul Unrat" de Heinrich Mann, regia Răzvan Mazilu
  • Gallimard în M... Butterfly de David Henry Hwang, regia Ada Lupu
  • Glagoliev în Don Juan a la Russe după PIESA FĂRĂ TITLU de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
  • Pericle în Pericle de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
  • Gozzi în Carlo contra Carlo de Paul Ioachim, regia Horațiu Mălăele
  • Gavrilescu în La ţigănci după Mircea Eliade, regia Alexander Hausvater
  • George, Duce de Clarence în Richard III de W. Shakespeare, regia Mihai Măniuțiu
  • Pronos în ... Au pus cătuşe florilor... de Fernando Arrabal, regia Alexander Hausvater
  • Arlechino în Mincinosul de Carlo Goldoni, regia Vlad Mugur
  • Ginerele în Retro de Alexandr Galin, regia Gelu Colceag
  • Sorin în Pescăruşul de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
  • Edgar în Regele Lear de W. Shakespeare, regia Mircea Marin
  • Prinţul în Medalionul de argint după romanul MISTERELE PARISULUI de Eugene Sue, regia Dinu Cernescu
  • Mișa în Jocuri crude de A. Arbuzov, regia Dinu Cernescu
  • Jorj în Omul care a văzut moartea de Victor Eftimiu, regia Constantin Gheorghiu
  • El în Anonimul veneţian de Giuseppe Berto, regia Dinu Cernescu
  • Pavel în Arta conversaţiei după romanul omonim de Ileana Vulpescu, regia Eugen Todoran
  • Manole în Zidarul de Dan Tărchilă, regia Tudor Mărăscu
  • Woyzeck în Woyzeck de Georg Buchner, regia Alexa Visarion
  • Rică Venturiano în O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion
  • Pavel, fiul cel mic în Goana de Paul Ioachim, regia Alexa Visarion
  • Marlowe în Noaptea păcălelilor de Oliver Goldsmith, regia Tudor Mărăscu
  • Țăranul în Războiul vacii de Roger Avermaete, regia Dinu Cernescu
  • Percinet în Romanţioşii de Edmond Rostand, regia Geta Vlad
  • Mitache Dumitru în Caractere de Monciu Sudinschi, regia George Bănică
  • Un fotbalist în Fotbal de Mircea Radu Iacoban, regia Dan Micu
  • Miroiu în Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia Geta Vlad
  • Cezar în Pasărea Shakespeare de D.R. Popescu, regia Alexa Visarion
  • Ion în Năpasta de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion

Colaborări
Teatrul de Stat Târgu Mureș

  • Milan în Marele fluviu își adună apele de Dan Tărchilă
  • Adalberto în Joaquin Mourietta de Pablo Neruda
  • Picolo în Speranța nu moare în zori de Romulus Guga
  • Bobby II în Insula de Mihail Sebastian
  • Ipingescu în O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale
  • Țăranul în Războiul vacii de Roger Avermaete
  • Altoun-han în Prințesa Turandot de Carlo Gozzi
  • Teleghin în Unchiul Vanea de A.P. Cehov
  • Kesarion în Săptămâna patimilor de Paul Anghel


Film

  • ORIENT EXPRES, regia Sergiu Nicolaescu
  • MARIA, regia Călin Netzer
  • SINDROMUL TIMIŞOARA, regia Opriţescu, T. Barna
  • DULCEA SAUNĂ A MORŢII, regia Andrei Blaier
  • FILANTROPICA, regia Nae Caranfil
  • PREA TÂRZIU, regia Lucian Pintilie
  • PENTRU O MARE IUBIRE, regia Kathe Kratz
  • SENATORUL MELCILOR, regia Mircea Daneliuc
  • DRAGOSTE ŞI APĂ CALDĂ, regia Dan Mironescu
  • ŞOBOLANII ROŞII, regia Florin Codre
  • DE CE ARE VULPEA COADĂ, regia Cornel Diaconu
  • MAREA SFIDARE, regia Manole Marcus
  • NELU, regia Dorin Doroftei
  • CALE LIBERĂ, regia Nicu Stan
  • ÎNTUNECARE, regia Alexandru Tatos
  • IACOB, regia Mircea Daneliuc
  • PĂDUREA DE FAGI, regia Cristina Nichituș
  • MOROMEŢII, regia Stere Gulea
  • NĂPASTA, regia Alexa Visarion
  • 1848, regia Mircea Moldovan
  • UN ECHIPAJ PENTRU SINGAPORE, regia Nicu Stan
  • PĂDUREA NEBUNĂ, regia Nicolae Corjos
  • RĂMÂN CU TINE, regia George Cornea
  • DE CE TRAG CLOPOTELE MITICĂ? regia Lucian Pintilie
  • CUMPĂNA, regia Cristiana Nicolae
  • MIREASMA PLOILOR TÂRZII, regia Mircea Moldovan
  • SPERANŢA, regia Şerban Creangă
  • ÎNAINTE DE TĂCERE, regia Alexa Visarion
  • VACANŢA TRAGICĂ, regia Constantin Vaeni
  • ÎNGHIŢITORUL DE SĂBII, regia Alexa Visarion
  • MÂNIA, regia Mircea Veroiu
  • IARBA VERDE DE ACASĂ, regia Stere Gulea
  • MERE ROŞII, regia Alexandru Tatoş
  • DINCOLO DE POD, regia Mircea Veroiu
  • MUNTELE ASCUNS, regia Andrei Cătălin Băleanu
  • FILIP CEL BUN, regia Dan Piţa
  • TATĂL RISIPITOR, regia Adrian Petringenaru
  • ACTORUL ŞI SĂLBATICII, regia Manole Marcus
  • CAPCANA, regia Manole Marcus
  • AŞTEPTAREA, regia Şerban Creangă

Televiziune

  • VÂNTUL DE PRIMAVARĂ, regia Tudor Mărăscu
  • ADIO EUROPA, regia Tudor Mărăscu, serial TV
  • ULTIMUL STINGE LUMINA, regia Gelu Colceag, serial TV

Activitate regizorală

  • OPT FEMEI de Robert Thomas (Studioul Casandra)
  • GAIȚELE de Alexandru Kirițescu (Teatrul Radu Stanca Sibiu)
  • ANONIMUL VENEȚIAN de Giuseppe Berto (Teatrul Radu Stanca Sibiu)
  • VISÂND O LIMBĂ ÎN CARE SĂ NE ÎNȚELEGEM CU TOȚII de Heather McDonald (Teatrul Radu Stanca Sibiu)
  • VISUL… CUM VĂ PLACE? după W. Shakespeare, (Teatrul Radu Stanca Sibiu)
  • TREI SURORI de A.P. Cehov (Studioul Casandra)
  • NORII de Aristofan (Teatrul Sică Alexandrescu Brașov)
  • CONU LEONIDA FAȚĂ CU REACȚIUNEA de I.L. Caragiale (Teatrul Mihai Eminescu Botoșani)
  • ADUNAREA FEMEILOR de Aristofan (Teatrul Mihai Eminescu Botoșani)
  • CASA DE PE GRANIȚĂ de Slawomir Mrozeck (Teatrul Româno-American București)
  • EXISTĂ TEATRU? Spectacol coupe după A.P. Cehov și Jean Giraudoux (Studioul Casandra)
  • GAIȚELE de Alexandru Kirițescu (Studioul Casandra și Teatrul Mic București)
  • NĂPASTA de I.L. Caragiale (Teatrul Mihai Eminescu Chișinău)
  • LA LOCANDIERA de Carlo Goldoni (Teatrul Toma Caragiu Ploiești)
  • VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de W. Shakespeare (Studioul Casandra)


Premii:

Premii

  • Ordinul Național PENTRU MERIT în grad de Cavaler (2002)
  • Premiul pentru excelență în Cinematografia Română (2002)
  • Premiul Criticii "Cel mai bun actor al anului 1997" pentru Glagoliev și Fouquiller Tinville
  • Premiul Revistei Flacăra (1985)
  • Ordinul "Meritul cultural" clasa a III-a (1984)
  • Marele Premiu "Leul de aur" la Arezzo cu NĂPASTA de I.L. Caragiale (1979)
  • Premiu de interpretare la Bacău cu spectacolul CARACTERE de Monciu Sudinschi (1975)
  • Premiu de interpretare masculină la Festivalul Tineretului de la Piatra Neamț cu Picollo din SPERANȚA NU MOARE ÎN ZORI (1973)
  • Marele premiu pentru LEGENDA MĂNĂSTIRII ARGEȘ la Dialog la Distanță (1966)
  • Medalia de aur la Bienala I.L. Caragiale (1965)

A publicat volumul ACTORIE SAU MAGIE (2003)