În rolul "Julien" la Teatrul Metropolis în spectacolul
“Floare de cactus”, de BARILLET şi GREDY, regia Alice Barb


Descriere:

n. 10.05.1931, Ploieşti
Institutul de Teatru I.L. Caragiale, Bucureşti, promoţia 1953, clasa profesor George Timică şi Ion Finteşteanu



Roluri:

Roluri in teatru

        Teatrul Metropolis

Julien, “Floarea de cactus”, de BARILLET Și GREDY, regia Alice Barb

Alte Roluri

 

  • Maitre de Philosophie / Profesor de imagine/ TV coach – „Burghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Martino - „Patimile Sfântului Tommaso D`Aquino” de Alex Mihai Stoenescu, dramatizarea şi regia Grigore Gonţa, 2005
  • Boss Finley - „Dulcea pasăre a tinereţii” de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu, 2005
  • Gaston - „Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan, 2004
  • Vasile Vasilici Svetlovidov, Grigori Stepanovici Smirnov – „Viaţă de actor” de A.P. Cehov, regia Geo Saizescu, 2003
  • Cebutikin - „Maşinăria Cehov” de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003
  • Cebutikin - „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Iuri Krasovski, 2002
  • Henry II Plantagenet - „Leul în iarnă” de James Goldman, regia Petre Bokor, 2002
  • Bertrand Lachaume - „Vecina de alături” de Pierre Chesnot, regia Victor Moldovan, 2000
  • Bernard Shaw - „Dragă mincinosule” de Jerome Kilty, regia Mara Paşici, 1998
  • Paracliserul - „Paracliserul” de Marin Sorescu, regia Felix Alexa, 1996
  • William Chumley – „Harvey” de Mary Chase, regia Tudor Mărăscu, 1994
  • Ernest - „Locomotiva” de Andrè Roussin, regia Mihai Manolescu, 1993-1994
  • John - „Familia lui John” de Simon Gray, regia Ivan Helmer, 1992-1993
  • Gaev - „Livada cu vişini” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, 1992
  • George - „Părinţii teribili” de Jean Cocteau, regia Andreea Vulpe, 1992
  • Dragomir - „Năpasta” de I.L. Caragiale, regia Dana Dima, 1992-1993
  • Pierre - „Se caută autor dramatic” de Marica Beligan
  • Marele judecător - „Vrăjitoarele din Salem” de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1991
  • Cabinierul - „Cabinierul” de Ronald Harwood, regia Ion Cojar, 1991
  • Seneca - „Teatrul în vremea lui Nero şi Seneca” de  Eduard Radzinski, regia Mihai Berechet, 1990
  • Alfonso d`Este - „Torquato Tasso” de Johann Wolfgang Goethe, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1988
  • Von Sala - „Drumul singurătăţii” de Arthur Schnitzler, regia Mihai Berechet, 1988
  • A.P. Cehov -  „Domnul Cehov e îndrăgostit” de Adameck Anee Habeck, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1985
  • Orsino - „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1984
  • Nae Girimea - „D`ale carnavalului” de  I.L. Caragiale, regia Sanda Manu, 1984
  • Andrei Golubev - „Între patru ochi” de Alexandr Ghelman, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1982
  • Pierre Fouqnier - „Cavoul de familie” de Pierre Chesnot, regia Sanda Manu, 1980
  • Ulise – „Ifigenia” de Mircea Eliade, regia Ion Cojar, 1981
  • Tiresias - „Infernalul mecanism” de Jean Cocteau, regia Mihai Berechet, 1979
  • Pascaly, Tânărul întâi - „Căruţa cu paiaţe” de Mircea Ştefănescu, regia Constantin Dinischiotu, 1978
  • Cyrano - „Cyrano de Bergerac” de Edmond Rostand, regia N.Al. Toscani, 1977
  • Don Cezar - „Dona Diana” de Camil Petrescu, regia Victor Moldovan, 1973
  • Fabre D`Eglantine – „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
  • Tom Finley jr. – „Dulcea pasăre a tinereţii” de Tennessee Williams, regia Mihai Berechet, 1972
  • Henric II - „Becket” de Jean Anouilh, regia Horea Popescu, 1968
  • Tybalt - „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Mugur Val, 1967
  • Don Felix - „Castiliana” de Lope de Vega, regia Horea Popescu, 1966
  • Rudy - „Patima roşie” de Mihail Sorbul, regia Cornel Todea, 1965
  • Mortimer - „Maria Stuart” de Friedrich Schiller, regia Miron Nicolescu, 1964
  • Maxim, Pascal - „Maşina de scris” de Jean Cocteau, regia Alexandru Finţi, 1962
  • Don Alvaro - „Judecătorul din Zalameea” de Calderon de la Barca, regia Dinu Cernescu, 1960
  • Alexandr - „Cei din urmă” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1959
  • Zbisko - „Moralitatea doamnei Dulska” de Gabriela Zapolska, regia Sică Alexandrescu, 1958
  • Sebastian - „Furtuna” de William Shakespeare, regia Moni Ghelerter, 1958
  • Jan Flemming - „Institutorii” de Otto Ernst, regia Ion Finteşteanu, 1957
  • Leandre - „Doctor fără voie” de J.B.P. Molière, regia Sică Alexandrescu, 1955
  • Don Luis, Don Manuel - „Doamna nevazută” de Calderon de la Barca, regia Miron Nicolescu, 1955
  • Othello - „Othello” de William Shakespeare, regia Nicolae Massim
  • Un actor- „Matei Millo” (Căruţa cu paiaţe) de Mircea Ştefănescu, regia Sică Alexandrescu, 1953

    Tartuffe - „Tartuffe” de J.B.P. Molière, regia Ion Finteşteanu - Studioul Casandra, 1952 - debut

Roluri în film

  • „Pepe şi Fifi”, regia Dan Piţa, 1994
  • „Încrederea”, regia Tudor Mărăscu, 1984


Premii:

Premii

  • Premiul „Nicolae Băltăţeanu” la Gala Premiilor Păcală, 2007
  • „Premii de simpatie” – UNITER şi SIVECO, 2003