În rolul "Colette Duduleanu" la Teatrul Metropolis în spectacolul
“GAITELE” de Alexandru Kiritescu, regia Dan Tudor 2012


Descriere:

n. 18.04.1956, Bucureşti
Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, promoţia 1986, clasa profesor Amza Pellea şi Ion Cojar

  • Rolul de absolvire: Polly Peachum - „Opera de trei parale" de Bertolt Brecht, regia Ion Cojar şi Gelu Colceag -  Debut


Roluri:

ROLURI IN TEATRU:

O puteti vedea pe Carmen Ionescu la Teatrul Metropolis in:

Colette Duduleanu – “GAITELE”  de Alexandru Kiritescu, regia Dan Tudor 2012

 

TNB

  • Sora şefă - „Spitalul special" de Iosif Naghiu, regia Ştefan Iordănescu, 2010
  • Rodica - „Tectonica sentimentelor" de Eric Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat, 2009
  • Ines - „Cu uşile închise" de Jean Paul Sartre, regia Mircea Anca, 2007 
  • Maggie - „Dansând pentru zeul păgân" de Brian Friel, regia Lynne Parker, 2006
  • „Don Quijote" după Miguel de Cervantes, spectacol de Dan Puric, 2005
  • Mama Morton - „Chicago", musical de Fred Ebb, Bob Fosse, John Kander; regia Richard Reguant, 2005
  • Demetra - „Coada" de Paul Everac, regia Paul Everac, 2004
  • Regina - „Legenda ultimului împărat" de Valentin Nicolau, regia Alice Barb, 2003
  • Contesa - „Revelion la Terzo Mondo" de Ovidiu Moldovan, regia Mihai Manolescu, 2003
  • O vizitatoare; Chiriţa; O spectatoare; Regina; O balerină; O elevă la canto - „150" spectacol de Dan Puric, 2003
  • Dra Werner - „Ultima oră" de Mihail Sebastian, regia Anca Ovanez Doroşenco, 2003
  • Văduva - „Anna Karenina" de Hellen Edmundson după Lev Tolstoi, regia Alice Barb, 2003
  • Fevronia Poşliopkina - „Revizorul" de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkaski, 2002
  • Mama - „Machinal" de Sofie Treadwell, regia Alexander Hausvater, 2000
  • „Călătorii cu mătuşa mea" de Graham Green, regia Petre Bokor, 1998
  • O bacantă - „Bacantele" după Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 1997
  • Puterea - „Bucureşti, cuibuşor de vijelii", musical pe textele lui Constantin Tănase, regia Felicia Dalu, 1996
  • Cecily - „Travestiuri" de Tom Stoppard, regia Radu Băieşu, 1996
  • Târfa înnebunită - „Roberto Zucco" de Bernard Maria Koltes, regia Felix Alexa, 1995
  • Angustias  - „Casa Bernardei Alba" de Federico Garcia Lorca, regia Felix Alexa, 1994
  • Lady Montague - „Romeo şi Julieta" de William Shakespeare, regia Beatrice Bleonţ, 1994
  • Elia - „Ghetou" de Joshua Sobol, regia Victor Ioan Frunză, 1993
  • Femeia în roşu - „Hamlet machine" de Heinrich Muller, regia B. Wilson
  • Olga - „Paiaţa soseşte la timp" de Fănuş Neagu, regia George Motoi
  • Poseidon - „Păsările" de Aristofan, regia Niky Woltz, 1991
  • Valeria - „Morişca" de Victor Ion Popa, regia George Motoi, 1991
  • Hârzobeanu - „Patrihoţii" de Vasile Alecsandri, regia Mihai Manolescu, 1991
  • Elena din Troia - „Trilogia antică" după Euripide şi Seneca, regia Andrei Şerban, 1990
  • Răţuşca - „Cine are nevoie de teatru" de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1990
  • O concurentă - „Audiţia" după Michael Bennett, regia Andrei Şerban, 1990

Teatrul Tineretului Piatra Neamţ   1986-1990

  • Sânziana - „Sânziana şi Pepelea" de Vasile Alecsandri, regia Andrei Mihalache
  • Neaga - „Deşteapta pământului" de Victor Ion Popa, regia Eduard Covali
  • Miss Prism - „Bună seara, domnule Wilde" de Oscar Wilde, regia Nicolae Caranfil
  • Reportera - „Şapte hohote de râs" de Tudor Popescu, regia Alexandru Dabija
  • Lady Moft - „Mireasa mută" de Ben Johnson, regia Alexandru Dabija
  • Camelia - „Aceşti nebuni făţarnici" de Teodor Mazilu, regia Nicolae Scarlat
  • Fata - „Bine, mamă, dar ăştia povestesc în actul doi ce se-ntâmplă-n actul întâi" de Matei Vişniec, regia Nicolae Scarlat
  • Ana - „Bogdan Vodă" de Mihai Eminescu, regia Mihai Dobre

Colaborări:

  • Dna Bergman - „Deşteptarea primăverii" de Frank Wedekind, regia Tudor Ţepeneag, Teatrul Tony Bulandra, Târgovişte, 2004
  • Opt femei - „Un bărbat şi mai multe femei" de Leonid Zorin, regia Beatrice Bleonţ, Teatrul Naţional Timişoara
  • Sora Jeanne a îngerilor - „Diavolii" de John Whiting, regia Laszlo Keszeg
  • Madame de Montreuile  - „Madame de Sade" de Yukyo Mishima, regia Philip Boulay
  • Madame Ubu - „Ubu rege" de Andrè Jarry, regia Stephano de Luca

Festivalul de teatru - Szambek (Ungaria) - în limba maghiară

  • Hella - „Maestrul şi Margareta" de Mihail Bulgakov, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea
  • Hecuba - „Troienele", spectacol de operă în regia Beatrice (Bleonţ) Rancea
  • Proserpina - „Răpirea sabinelor" de Leonid Andreev, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea

Teatrul Constantin Tănase, Bucureşti: 1979 - 1982, corp ansamblu - balet

Televiziune

  • Paula Teodorescu - „State de România", regia Larry Maronese şi Vladimir Anton, Pro TV, 2009
  • Paraschiva - „Îngeraşii", regia Mihai Brătilă şi Vladimir Anton, Acasă TV, 2008
  • Nevasta senatorului - „Inimă de ţigan", regia Iura Luncaşu, Acasă TV, 2007
  • O mamă - „Doctori de mame", regia Mihai Brătilă, Acasă TV, 2007
  • Victoria - „Daria, iubirea mea", regia Alex Fotea şi Sebastian Voinea, serial la Acasă TV, 2006 - 2007
  • Tatiana Ghiţescu - „Lacrimi de iubire", regia Iura Luncaşu, serial la Acasă TV, 2005 - 2006
  • Dna Maria Bratu - „Numai iubirea", regia Iura Luncaşu, telenovelă, Acasă TV, 2004 - 2005


Premii:

Premii

  • Premiul de interpretare (pentru cel mai bun rol secundar) la Festivalul Naţional de Teatru I.L. Caragiale, Bucureşti, 1990 pentru Elena din Troia din „Trilogia antică", regia Andrei Şerban