În rolul "Doamna Pernelle, mama lui Orgon" la Teatrul Metropolis în spectacolul
«TARTUFFE» de J.B.P.Moliere, regia Victor Ioan Frunza, 2013


Descriere:

 

21.12.1938, Aiud

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, promoţia 1959, clasa profesor Alexandru Finţi

O adevarata Doamna a artei romanesti, distinsa, plina de umor si iubitoare de poezie dovedind credinta si credibilitate in fiecare rol interpretat, avand reusite realizari in recitaluri cu Miriam Raducanu la National si Ateneul Roman, a fost casatorita cu actorul Emerich Schaffer pana la plecarea acestuia din tara, si deviza ei este " Daca mie îmi luati scena, eu pot sa mor.! "



Roluri:

Roluri IN TEATRU

Teatrul Metropolis

Teatrul Radu Stanca, Sibiu

  • Frumoasa urâtă - „Povestea dulgherului şi a frumoasei sale soţii” de Radu Stanca, regia Dan Alecsandrescu, 1971


Teatrul de Stat Ploieşti: 1959 - 1963

  • Ninuccia - „De Pretore Vincenzo” de Eduardo De Filippo, regia Valeriu Moisescu, 1962
  • „Copacii mor în picioare” de Alejandro Casona, regia Gheorghe Ionescu, 1960
  • „Siciliana” de Aurel Baranga, regia Harry Eliad, 1960
  • „...Escu” de Tudor Muşatescu, regia Harry Eliad, 1960
  • „Casa din strada Coşbuc 10” de Florin Vasiliu, regia Harry Eliad, 1960
  • „Celebrul 702” de Alexandru Mirodan, regia Cristian Mihalache, 1960
  • „Dacă vei fi întrebat” de Dorel Dorian, regia Gheorghe Ionescu, 1961
  • „Soldatul Piccico” de Aldo Nicolaj, regia Gheorghe Ionescu, 1961

TNB

  • Serafima Ilinicina - „Sinucigaşul" de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009
  • Alexandra del Lago - „Dulcea pasăre a tinereţii” de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu, 2005
  • Elena Ivanovna Popova - „Viaţă de actor” („Ursul” şi „Cântecul lebedei”) de A.P. Cehov, regia Geo Saizescu, 2003
  • Olga - „Maşinăria Cehov” de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003
  • Doris - „Anul viitor la aceeaşi oră” de Bernard Slade, regia Victor Moldovan, 2001
  • Sophie - „Vecina de alături” de Pierre Chesnot, regia Victor Moldovan, 2000
  • Euridice – „Eleni” de Kostas Asimakopoulos, regia Ion Cojar, 1999 - 2000
  • Stela Campbell - „Dragă mincinosule” de Jerome Kilty, regia Mara Paşici, 1998
  • „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Mihai Manolescu, 1997
  • Vera Louise Simmons - „Harvey” de Mary Chase, regia Tudor Mărăscu, 1994
  • Tituba - „Vrăjitoarele din Salem” de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1991
  • Clitemnestra - „Electra - O trilogie antică” după Sofocle şi Euripide, spectacol de Andrei Şerban, 1990
  • Alexandra - „Capcana” de Platon Pardău, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1989
  • Leonora – „Torquatto Tasso” de Johann Wolfgang Goethe, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1988
  • Mioara - „Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar, 1985 - 1986
  • Steffy Blondell - „Poveste din Hollywood” de Neil Simon, regia Grigore Gonţa, 1984
  • Doamna Ruxandra - „Alexandru Lăpuşneanu” de Virgil Stoenescu, regia Cristian Munteanu, 1978
  • Daia - „Cine a fost Adam?” de Leonida Teodorescu, regia Cristian Munteanu, 1977
  • Margareta Aldea - „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Horea Popescu, 1977
  • "Poezie, muzică, dans", regia Miriam Răducanu, 1976
  • Gabrielle - „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
  • Dona Diana - „Dona Diana” de Camil Petrescu, regia Victor Moldovan, 1973
  • Ana - „Take, Ianke şi Cadîr” de Victor Ioan Popa, regia Ion Finteşteanu, 1971
  • Epancina Aglaia - „Idiotul” de Feodor Mihailovici Dostoievski, regia Alexandru Finţi, 1969
  • „Coana Chiriţa” de Vasile Alecsandri, regia Horea Popescu, 1969
  • Casandra - „Troienele” de Jean Paul Sartre, regia Miron Nicolescu, 1968
  • Madeleine - „Părinţii teribili” de Jean Cocteau, regia Miron Nicolescu, 1968
  • Corina - „Jocul adevărului” de Sidonia Drăguşanu, regia Mihai Berechet, 1967
  • Isabela - „Regina de Navarra” de Eugene Scribe, regia Victor Moldovan, 1967
  • Logodnica - „Nuntă însângerată” de Federico Garcia Lorca, regia Miron Nicolescu, 1966
  • Sorina - „Înşir`te mărgărite” de Victor Eftimiu, regia Miron Nicolescu, 1964

Teatrul Mic

  • Fanny Friedberg - „Misterul cizmei” de Hans Albert Pederzani, regia Kurt Rabe, 1963


Teatrul de Stat Botoşani: 1957 - 1959

  • Ziţa - „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Finţi
  • Zerbinette - „Vicleniile lui Scapin” de J.B.P. Molière, regia David Esrig
  • Rosaura - „Mincinosul” de Carlo Goldoni, regia Radu Miron


Teatru radiofonic

  • „Câinele grădinarului” de Lope de Vega
  • „Torquato Tasso” de Johann Wolfgang Goethe
  • „Cavalerul şi doamna” de Carlo Goldoni
  • „Casandra” de Nicolae Iorga
  • „Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca
  • „Căsătorie cu de-a sila” de J.B.P. Molière
  • „Un caz clinic” de Dino Buzzati

Roluri în film

  • „Păcală se întoarce”, regia Geo Saizescu, 2006
  • „Diplomatic Siege”, regia Gustavo Graef Marino, 1999
  • „Să-ţi vorbesc despre mine”, Mihai Constantinescu, 1987
  • „Un oaspete la cină”, regia Mihai Constantinescu, 1986
  • „Declaraţie de dragoste”, regia Nicolae Corjos, 1985
  • „Surorile”, regia Iulian Mihu, 1984
  • „Galax”, regia Ion Popescu Gopo, 1983
  • „Cine iubeşte şi lasă”, regia Gheorghe Turcu, 1982
  • „Alo, aterizează strabunica”, regia Nicolae Corjos, 1981
  • „Iancu Jianu haiducul”, regia Dinu Cocea, 1980
  • „Hyperion”, regia Mircea Veroiu, 1975
  • „Ceaţa”, regia Vladimir Popescu Doreanu, 1973
  • „Bătălie pentru Roma”, regia Robert Siodmak (Germania), 1968
  • „Serbările galante”, regia Rene Clair, 1965

Televiziune

  • „Une mere comme on n`en fait plus”, regia Jacques Renard, 1997
  • „Meurtres par procuration”, regia Claude-Michel Rome, 1995
  • „Un august în flăcări”, serial tv, regia Dan Piţa şi Alexandru Tatos, 1974
  • „Suflete tari” de Camil Petrescu
  • „Bălcescu” de Camil Petrescu
  • „Tache, Ianke şi Cadîr” de Victor Ioan Popa
  • „Conjuraţia lui Fiesco” de Friedrich Schiller
  • „Fântâna turmelor” de Lope de Vega
  • „Orfeu în infern” de Tennesse Williams
  • „Părinţii teribili” de Jean Cocteau
  • „Fântâna Blanduziei” de Vasile Alecsandri
  • „Cronică de vitejie” de Dan Tărchilă
  • „Misiunea” de Francisc Munteanu
  • „Scadenţa neliniştii” de Ilie Ştefan Domajnea
  • „Visul unei nopţi de iarnă” de Tudor Muşatescu
  • „Harvey” de Mary Chase
  • „Ce e nou pe strada salcâmilor” de Paul Ioachim
  • „Unii l-ar numi destin” de Titus Popovici


Premii:

Premii şi distincţii

  • Cetăţean de onoare al Municipiului Bucureşti
  • Cetăţean de onoare al Municipiului Aiud, 2006
  • Premiul Revistei VIP, 2006
  • „Înscris de excelenţă" pentru contribuţia adusă la creşterea prestigiului festivalului de umor „Ion Canavoiu", 1995 şi 1997
  • Oscar Românesc, Tel Aviv (Israel), 2000
  • Premiul I şi titlul „Laureat” pentru rolul Adela - „Un oaspete la cină”
  • Premiu pentru rolul Ioana Boiu - „Suflete tari”
  • Premiu pentru contribuţia adusă în interpretarea poeziei româneşti
  • Premiu pentru valorificarea scenică a poeziei lui Lucian Blaga
  • Membru fondator „Uniunea Elenă din România”
  • Membru de onoare „Fundaţia Culturală Lucian Blaga” - Sebeş
  • Diploma de Excelenţă pentru marile merite în opera de slujire a primei scene a ţării
  • Ordinul „Meritul cultural” în grad de Ofiţer